Гендерна рівність у сфері трудових відносин
Питання гендерної рівності у сфері трудових відносин сьогодні є досить актуальним і має включати такі принципи: рівність можливостей і однакове ставлення до чоловіків і жінок у сфері зайнятості; рівну оплату праці рівної цінності; поліпшення балансу між роботою і сім’єю для працівників; рівні підходи для пропозицій у разі зайняття вакантних посад.
Серед основних нормативно-правових актів, спрямованих на реалізацію жінками і чоловіками своїх рівних прав і можливостей, є Конституція України, яка закріпила рівність прав жінки і чоловіка.
Так, відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Гендерне законодавство окрім Конституції України також складається з таких законодавчих актів, як Кодекс законів про працю України, Сімейний кодекс України, Цивільний кодекс України та Кримінальний кодекс України, закони України про освіту, пенсійне забезпечення, державну допомогу сім’ям з дітьми, охорону праці, Основи законодавства України про охорону здоров’я та інші.
Рівність жінок і чоловіків передбачає однакові можливості для участі в усіх сферах життя суспільства.
Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» зобов’язує роботодавця:
– створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
– забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками;
– здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
– вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров’я умов праці;
– вживати заходів щодо унеможливлення та захисту від випадків сексуальних домагань та інших проявів насильства за ознакою статі.
Відповідно до вищезазначеного закону роботодавцям забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати різні вимоги, даючи перевагу одній із статей, вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхнє особисте життя, плани щодо народження дітей.
Також, згідно зі статтею 18 Закону, у разі колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин до генеральної угоди, галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів включаються положення, що забезпечують рівні права та можливості жінок і чоловіків.
При цьому колективні угоди (договори) мають передбачати:
покладання обов’язків уповноваженого з ґендерних питань – радника керівника підприємства установи та організації, їх структурних підрозділів на одного з працівників на громадських засадах.
Окрім того, держава забезпечує жінкам і чоловікам рівні права та можливості у здійсненні підприємницької діяльності, сфері соціального захисту, у здобутті освіти та професійній підготовці, у діяльності медіа.
Заступник начальника управління Дмитро Костюченко
ІНФОРМАЦІЯ
УВАГА !
Фінансування проєкту «Прихисток» продовжено.
Проєкт «Прихисток» був затверджений на виконання Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування ) внутрішньо переміщених осіб, та був припинений через відсутність фінансування.
Повідомляємо про продовження фінансування проєкту «Прихисток» та виплат компенсацій особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб за вересень-грудень 2024 року по м.Сміла.
Начальник управління Микола ПРОКОФ’ЄВ
Наталія Шмонова 24774
---------------------------------------------------------------------------------------
Продовжується інформаційна кампанія
«Виходь на світло !
З метою боротьби з незадекларованою працею та підвищення обізнаності громадян про ризики і наслідки незадекларованої праці, Державна служба України з питань праці ініціює масштабну інформаційну кампанію «Виходь на світло!». Ця кампанія покликана донести до роботодавців і працівників важливість дотримання законодавства у сфері трудових відносин.
Кампанія спрямована не лише на інформування, але й на активний моніторинг стану дотримання вимог законодавства. В рамках цієї ініціативи інспектори праці здійснюють інформаційні відвідування підприємств у різних галузях, таких як сільське господарство, будівництво, транспорт, торгівля і організація харчування.
Незадекларована праця – це свідоме уникнення роботодавцями і працівниками офіційного оформлення трудових відносин. Така практика може здатися привабливою, оскільки вона дозволяє обом сторонам отримати певні переваги, такі як зменшення податкового навантаження, уникнення виплат до фондів соціального страхування, або навіть отримання соціальних пільг, які інакше були б недоступними. Проте, такий підхід несе в собі серйозні ризики і довгострокові негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.
Погоджуєтеся працювати без трудового договору? Не розраховуйте на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку.
Ви власник бізнесу і наймаєте працівників без трудового договору? Будьте готові витрачати час і ресурси на навчання – досвідчені спеціалісти до вас не підуть або швидко знайдуть краще місце. Вам буде складніше отримати банківські кредити, інвестиції. А в разі перевірки інспекції праці на вас можуть накласти відчутний штраф за порушення трудового законодавства.
На жаль, незадекларована праця залишається поширеним явищем і під час війни. Це не тільки підриває соціальну справедливість, але й завдає суттєвої шкоди економіці та обороноздатності нашої країни. Кожна гривня, не сплачена до державного бюджету через незадекларовану працю, зменшує можливості для фінансування армії, підтримки соціальних програм, модернізації інфраструктури та реалізації інших важливих державних ініціатив.
Пам’ятайте! Тільки задекларована праця забезпечує стабільність і захист для працівників, сприяє розвитку економіки та підвищує обороноздатність нашої країни. Кожен з нас може зробити свій внесок у зміцнення нашої держави, працюючи легально і відповідально. Тільки разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та процвітаючу Україну!
Начальник управління праці та соціального захисту населення Микола ПРОКОФ’ЄВ
------------------------------------------------------------------
ПОЛОЖЕННЯ
про Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому
комітеті Смілянської міської ради
1. Загальні положення
1.1 Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Смілянської міської ради (далі − Рада ВПО) є консультативно-дорадчим органом, яка утворюється на підставі розпорядження міського голови, створена з метою вирішення питань, пов'язаних із реалізацією регіональної політики у сфері забезпечення та захисту прав внутрішньо переміщених осіб, сприяння діяльності територіальних громад у розвитку ефективних механізмів їх адаптації на території Смілянської міської територіальної громади.
1.2. У своїй діяльності Рада з питань ВПО керується Конституцією і законами України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами Верховної Ради України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Смілянської міської ради, її виконавчого комітету цим Положенням та іншими нормативно правовими актами.
1.3. Діяльність Ради ВПО ґрунтується на принципах верховенства права, законності, гласності, прозорості, колегіальності, інклюзивності та рівності.
2. Мета та завдання Ради з питань ВПО
2.1. Метою діяльності Ради з питань ВПО є сприяння вирішенню питань, пов'язаних із реалізацією регіональної політики у сфері забезпечення та захисту прав внутрішньо переміщених осіб, сприяння діяльності та розвиток суб’єктів підприємництва, які перемістилися на територію Смілянської міської територіальної громади.
2.2. До завдань Ради з питань ВПО належать:
- сприяння в реалізації прав внутрішньо переміщених осіб;
- сприяння забезпеченню і захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб з питань соціального захисту, забезпечення житлом та зайнятості, психосоціальної, медичної та правової допомоги та з інших питань;
- сприяння діяльності громади у розвитку ефективних механізмів адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб;
- організаційна, методична та консультативна підтримка суб’єктів господарювання, які в установленому законодавством порядку перемістили свої виробничі потужності та активи;
- налагодження співпраці з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, представниками громадських об’єднань, міжнародних і наукових організацій, засобів масової інформації, інших інститутів громадянського суспільства, фізичними та юридичними особами з питань захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб;
- сприяння в застосуванні принципів гендерної рівності у процесі реалізації політик на місцевому рівні для розвитку соціальної згуртованості, зменшення напруги та ризиків виникнення конфліктів між внутрішньо переміщеними особами та територіальною громадою.
3. Відповідно до завдань Рада ВПО:
3.1 Розглядає питання щодо захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб.
3.2 Надає розроблені пропозиції до розгляду відповідним органам проєкти місцевих програм підтримки суб’єктів господарювання, які в установленому законодавством порядку перемістили свої виробничі потужності та активи.
3.3 Не рідше ніж один раз на рік, Рада ВПО готує та подає виконавчому комітету план своєї діяльності, пропозиції та рекомендації у сфері забезпечення та захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, які оприлюднюються на офіційному сайті Смілянської міської ради.
3.4 Проводить аналіз ефективності реалізації місцевої політики у сфері захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб;
3.5 Сприяє правовій поінформованості внутрішньо переміщених осіб та проведенню інформаційних компаній, спрямованих на роз’яснення ключових питань, пов’язаних з підтримкою внутрішньо переміщених осіб з боку територіальної громади;
3.6 Рада ВПО готує та подає відповідним органам для розгляду пропозиції та рекомендації у сфері забезпечення та захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб;
3.7 Інформує громадськість про свою діяльність, ухвалені пропозиції, рекомендації та стан їх виконання;
3.8 Співпрацює з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, міжнародними та національними об’єднаннями, представництвами в Україні міжнародних гуманітарних організацій, благодійними організаціями, організаціями та установами, що залучають до своєї діяльності волонтерів, волонтерами, фізичними та юридичними особами тощо.
4. Права Ради ВПО:
4.Рада ВПО у своєму складі має право:
- залучати представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності (за погодженням з їх керівниками), а також незалежних експертів (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенції Ради ВПО;
- подавати пропозиції та рекомендації у сфері захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб;
- розглядати звернення внутрішньо переміщених осіб та пропозиції громадських об’єднань з питань, що належать до її компетенції;
- співпрацювати з іншими радами з питань внутрішньо переміщених осіб;
- ініціювати проведення та брати участь у конференціях, семінарах, нарадах з питань захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб;
- утворювати для виконання покладених на Раду ВПО завдань робочі групи, комісії.
5. Склад Ради ВПО
5.1 Склад Ради ВПО утворюється у кількості не більше 30 осіб. Чисельність представників органу, при якому утворено Раду, становить не більше однієї третини осіб. Чисельність внутрішньо переміщених осіб становить не менше ніж 50 відсотків кількісного складу членів Ради.
5.2 До складу Ради ВПО обов’язково входять за посадою працівники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, служби у справах дітей, охорони здоров’я, освіти і науки, житлово-комунального господарства, економічного розвитку.
5.3 До складу Ради ВПО входять внутрішньо переміщені особи, місцем фактичного проживання яких згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є місто Сміла, в тому числі які є представниками суб’єктів господарювання, які в установленому законодавством порядку перемістили свої виробничі потужності та активи.
5.4 До складу Ради ВПО входять по одному представнику від громадських об’єднань, в статуті яких визначено, що їх діяльність спрямована на забезпечення та захист прав внутрішньо переміщених осіб і реалізацію проектів у межах Смілянської міської територіальної громади.
5.5. Відбір членів Ради ВПО здійснюється на підставі поданих документів до виконкому внутрішньо переміщеними особами та представниками громадських об’єднань. Процедура відбору складу членів Ради ВПО проводиться у відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 № 812 «Про затвердження Примірного положення про Раду з питань внутрішньо переміщених осіб».
5.6 Персональний склад Ради ВПО затверджується розпорядженням міського голови.
5.7 Зміни до складу Ради ВПО вносяться розпорядженням міського голови за поданням голови Ради ВПО.
5.8 Дострокове припинення повноважень члена Ради ВПО є підставою для внесення змін до складу Ради ВПО.
5.9 Діяльність Ради ВПО може бути припинена достроково на підставі розпорядження міського голови в разі:
- якщо засідання Ради ВПО не проводяться протягом двох кварталів поспіль;
- якщо за підсумками відповідного року діяльності Ради ВПО встановлено факт невиконання нею без поважних причин більше 60 відсотків заходів, передбачених річним планом її роботи;
- ухвалення відповідного рішення на її засіданні;
5.10. Склад Ради ВПО затверджується строком на два роки. Особа може бути призначена членом Ради ВПО не більше ніж на два строки повноважень поспіль.
5.11 Раду ВПО очолює голова, який обирається її членами з числа внутрішньо переміщених осіб, які входять до складу Ради. Голова Ради має заступника.
5.12 Повноваження голови Ради припиняються за рішенням Ради у разі подання ним відповідної заяви, припинення його членства у Раді або висловлення йому недовіри Радою.
5.13 У разі припинення повноважень голови Ради до обрання нового голови його обов’язки виконує заступник голови Ради, якщо інше не передбачено її рішенням.
6. Повноваження членів Ради ВПО
6.1 Голова Ради ВПО:
- організовує діяльність Ради ВПО;
- ініціює проведення засідань Ради ВПО, керує їх підготовкою;
- головує на засіданнях Ради ВПО;
- підписує протоколи засідань;
- представляє Раду ВПО у відносинах з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, установами, підприємствами, організаціями незалежно від форми власності, засобами масової інформації тощо;
- здійснює інші повноваження, що належать до компетенції Ради ВПО.
6.2 Заступник голови Ради ВПО:
- контролює виконання плану роботи Ради ВПО в межах повноважень;
- вносить пропозиції щодо утворення робочих груп та комісій;
- організовує вивчення та дослідження громадської думки;
- у разі відсутності голови головує на засіданні Ради ВПО;
- виконує інші повноваження, що належать до компетенції Ради ВПО.
6.3 Секретар Ради ВПО обирається з числа членів Ради ВПО на її засіданні. Секретар відповідає за організаційне забезпечення та інформаційну підтримку діяльності Ради ВПО, зокрема:
- інформує членів Ради ВПО про дату, місце і час засідань;
- забезпечує ведення та збереження документації;
- веде та підписує протоколи засідань;
- готує та розсилає за належністю документи.
6.4 Члени Ради ВПО виконують свої обов’язки на громадських засадах.
Члени Ради ВПО мають право:
- ознайомлюватися з матеріалами і документами до засідання;
- ініціювати розгляд питань на чергових та позачергових засіданнях;
- брати участь у голосуванні;
- вносити зміни до проектів пропозицій та рекомендацій;
- брати участь у роботі робочих груп, комісій;
- достроково припинити свої повноваження, звернувшись з відповідною заявою до голови Ради ВПО.
6.5 Повноваження члена Ради ВПО припиняються достроково у порядку, визначеному цим Положенням:
- у разі його відсутності на засіданнях без поважних причин двічі поспіль;
- за його письмовою заявою;
- у разі скасування державної реєстрації громадського об’єднання, яке провадить діяльність у сфері забезпечення та захисту прав внутрішньо переміщених осіб;
- у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо члена Ради.
- у разі смерті члена Ради ВПО;
6.6 Рада ВПО провадить свою діяльність відповідно до затверджених нею планів роботи.
7. Засідання Ради ВПО:
7.1 Основною формою роботи Ради є засідання. Головуючим на засіданні є голова Ради ВПО, а в разі його відсутності — заступник.
7.2 Пропозиції щодо розгляду питань на засіданні вносять голова Ради, заступник голови Ради ВПО, секретар та члени Ради.
7.3 Секретар Ради ВПО забезпечує підготовку матеріалів для розгляду на засіданні.
7.4 Засідання Ради ВПО вважається правоможним, якщо на ньому присутні більш як половина її членів.
7.5 Голова Ради ВПО може прийняти рішення про проведення засідання у режимі реального часу з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через Інтернет, або про участь члена Ради ВПО у засіданні в такому режимі. Засідання Ради ВПО проводяться у відкритому режимі.
7.6 За запрошенням голови Ради ВПО у засіданнях можуть брати участь інші особи.
7.7 Засідання можуть бути чергові (проводяться не рідше одного разу на квартал) та позачергові (скликаються головою Ради ВПО на вимогу не менше однієї третини від загальної кількості членів Ради ВПО).
7.8 Повідомлення про скликання засідання Ради ВПО, зокрема позачергового, доводяться до відома кожного її члена не пізніше ніж за три робочих дні до початку засідання, а також оприлюднюються на відповідному офіційному веб-сайті Смілянської міської ради.
7.9 Пропозиції та рекомендації вважаються схваленими, якщо за них проголосувала більше ніж половина членів Ради ВПО, присутніх на її засіданні.
7.10. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
7.11 Пропозиції та рекомендації, схвалені Радою ВПО, фіксуються у протоколі, який підписується головуючим на засіданні і секретарем та протягом трьох робочих днів надсилається міському голові для розгляду.
7.12 Член Ради ВПО, який не підтримує пропозиції (рекомендації), може викласти у письмовій формі свою окрему думку, що додається до протоколу засідання.
7.13 Рада ВПО в обов’язковому порядку інформує виконавчий комітет та громадськість про свою роботу шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Смілянської міської ради та оприлюднення в інший прийнятний спосіб плану роботи, протоколів засідань, щорічних звітів про діяльність тощо, а також інформації про склад Ради ВПО, склад її робочих груп, комісій.
-------------------------------------------------------------
До уваги внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території Смілянської територіальної громади.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2023 року № 812 «Про затвердження Типового положення про Раду з питань внутрішньо переміщених осіб» виконавчим комітетом Смілянської міської ради заплановано утворення Ради з питань внутрішньо переміщених осіб (далі - Рада).
Рада утворюється з метою сприяння в реалізації громадянських і політичних прав внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО), сприяння забезпеченню і захисту прав та інтересів ВПО.
Склад Ради утворюється у кількості не більше 30 осіб. Чисельність представників органу, при якому утворено Раду, становить не більше однієї третини осіб. Чисельність внутрішньо переміщених осіб становить не менше ніж 50 відсотків кількісного складу членів Ради.
До складу Ради входять внутрішньо переміщені особи, місцем фактичного проживання яких згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є Смілянська міська територіальна громада, в тому числі, які є представниками суб’єктів господарювання та в установленому законодавством порядку перемістили свої виробничі потужності та активи.
До складу Ради входять по одному представнику від громадських об’єднань, в статуті яких визначено, що їх діяльність спрямована на забезпечення та захист прав внутрішньо переміщених осіб і реалізацію проектів у межах адміністративно-територіальної одиниці, на юрисдикцію якої поширюються повноваження органу, при якому утворено Раду.
Основними критеріями відбору кандидатів у члени Ради, які оцінює орган, при якому утворено Раду, є бажання працювати на громадських засадах, активна участь у громадській діяльності, відповідність високим стандартам доброчесності, відсутність конфлікту інтересів, наявність особистих досягнень або реалізованих проектів у сфері захисту ВПО, наявність конкретних пропозицій щодо особистого вкладу в реалізацію мети та завдань Ради.
Оголошуємо відбір кандидатур серед внутрішньо переміщених осіб та представників громадських об’єднань, які здійснюють свою діяльність у сфері забезпечення та захисту прав ВПО, до персонального складу Ради.
Для участі у відборі необхідно подати документи в електронній та/або паперовій формі, а саме:
- заява у довільній формі;
- документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорт);
- документ про освіту (за наявності);
- мотиваційний лист кандидата, в якому викладаються обґрунтування для обрання його до складу Ради;
- відомості про контактний номер телефону та адресу електронної пошти кандидата (за наявності);
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або електронної довідки, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи, на електронному носії, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія, або листа громадського об’єднання щодо включення до складу Ради представника такого об’єднання.
Прийом документів здійснюється до 30.06.2024 року управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради за адресою: 20701, Черкаська обл., м. Сміла, вул. Михайла Дорошенка, 4, каб. 25; електронна адреса: 03195791@mail.gov.ua.
Начальник управління Микола ПРОКОФ’ЄВ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
До уваги роботодавців!
Держпраця закликає внести актуальні зміни до колективних договорів.
З метою забезпечення єдиного підходу до визначення у колективних договорах та угодах вимог щодо створення умов праці, в яких жінки та чоловіки можуть вести трудову діяльність на рівній основі, наказом Міністерства соціальної політики України від 29.01.2020 р. № 56 затверджено Методичні рекомендації щодо внесення до колективних договорів та угод положень, спрямованих на забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків у трудових відносинах.
Рекомендації можуть бути використаними суб’єктами сторін соціального діалогу при укладанні колективних договорів.
Питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та недискримінації рекомендується вносити в колективні договори окремим розділом «Рівність і недискримінація». Таким чином, забезпечуватиметься фактична рівність чоловіків і жінок на робочих місцях, не допускається дискримінація за ознакою статі.
Застосування вказаних Рекомендацій дасть змогу ефективно використовувати наявні робочі ресурси та отримувати більші вигоди для підприємства у конкуренції за кваліфіковану робочу силу завдяки усуненню дискримінаційних чинників.
Запровадження політики рівності та недискримінації на підприємствах, в установах, організаціях сприятиме встановленню прозорих та чітких принципів і методів управління трудовим колективом (працівниками підприємства), рівних і незалежних від статі можливостей професійного навчання, розвитку, кар’єрного зростання; створення умов для поєднання професійної діяльності з сімейними обов’язками, у тому числі шляхом застосування гнучкого робочого графіка та можливості дистанційної роботи в межах режиму роботи підприємства, установи, організації.
МБО «Фонд Східна Європа»
У межах програми «Стійкість», яку виконує Фонд Східна Європа за підтримки Європейського Союзу, вийшли безкоштовні навчальні ресурси для представників та представниць органів місцевого самоврядування щодо роботи з вимушено переміщеними особами:
- Онлайн-курс на Освітній платформі Зрозуміло під назвою «Адаптація та інтеграція ВПО: досвід і можливості». Доступний за посиланням: https://courses.zrozumilo.in.ua/courses/course-v1:eef+EEF-039+June23/about Проходження курсу дає змогу отримати сертифікат із 0,2 кредити ЄКТС.
- Посібник для громад «Порадник з інтеграції внутрішньо переміщених осіб у громади». Доступний для прочитання та безкоштовного завантаження за посиланням: https://eef.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/Manual-for-communities.pdf
Керівникам підприємств, установ та організацій, представникам профспілок міста
ПРО ПОРЯДОК ПОВІДОМНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ КОЛЕКТИВНИХ ДОГОВОРІВ
Нагадуємо усім зацікавленим сторонам соціального діалогу у сфері укладення колективних договорів про те, що в порядку повідомної реєстрації колективних договорів відбулися зміни.
Урядом прийнято постанову від 21.08.2019 року № 768 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.13р. №115», внаслідок чого зазнав змін затверджений нею Порядок повідомної реєстрації колективних договорів.
Просимо прийняти до відома особливості оновленого Порядку під час розробки та укладення колективного договору, змін або доповнень до нього та укладати колективні договори у відповідності до норм та положень цього Порядку.
Особливості оновленого Порядку повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів полягають у наступному:
на повідомну реєстрацію подається один примірник колективного договору, змін та доповнень до нього разом із додатками з прошитими і пронумерованими сторінками, засвідчений печаткою та із супровідним листом;
реєструючий орган письмово інформує про реєстрацію договору, змін та доповнень до нього суб’єкта, який подав на реєстрацію цей документ;
Звертаємо увагу, що реєструючий орган не робить жодних написів на примірнику договору, змін і доповнень до нього, і не повертає його сторонам.
Також повідомляємо, що відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 №115 «Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів» із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 21.08.2019 №768, управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради буде оприлюднено відомості про реєстрацію колективного договору, змін та доповнень до нього та їх текст на офіційному сайті міської ради. Текст колективного договору, змін і доповнень до нього оприлюднюється, за винятком інформації, доступ до якої обмежено сторонами відповідно до закону або за їх рішенням, про що зазначається у листі.
Україна відзначає Всесвітній день охорони праці в умовах війни
За ініціативою Міжнародної організації праці для привернення уваги світової спільноти до питань охорони праці та смертності працівників на робочому місці щорічно, починаючи з 2002 року, понад 100 країн світу 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці.
Указом Президента України від 18 серпня 2006 року №685/2006 день об’єднання людей навколо проблеми збереження життя і здоров’я працівників офіційно визнаний в Україні - 28 квітня.
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці.
Міжнародною організацією праці запропоновано провести Всесвітній день охорони праці у 2023 році під девізом «Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип та право на роботі».
З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. У Конституції України закріплено право кожного громадянина на працю у безпечних та здорових умовах. Однак, через збройну агресію російської федерації тисячі українських працівників втрачають це право. Внаслідок воєнних дій під час виконання трудових обов’язків на виробництві постраждало понад 3 тисячі працівників, з яких 520 осіб зі смертельним наслідком. Такі дані підкреслюють важливість забезпечення безпеки праці на роботі, особливо в умовах війни. Але тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування.
Сьогодні, у Всесвітній день охорони праці, ми віддаємо шану пам’яті працівникам, які загинули як у мирний час, так і під час війни. Бажаємо зцілення та витримки усім українцям, які постраждали внаслідок російської агресії.
Пам’ятаймо, безпека праці є запорукою збереження найціннішого – людського життя!
Закликаємо роботодавців та працівників бути відповідальними, дотримуватись правил безпеки праці та пам’ятати про свої права та обов’язки.
ЛЕГАЛІЗАЦІЯ НАЙМАНОЇ ПРАЦІ
26 квітня, з метою підтримки бізнесу міста та попередження порушень прав працівників щодо дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати, легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення під час дії воєнного стану, членами робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення виконавчого комітету Смілянської міської ради проведено інформаційно-роз’яснювальні відвідування суб’єктів господарювання м.Сміла для надання роз’яснень роботодавцям та найманим працівникам щодо особливостей та вимог дотримання законодавства з питань праці та належного оформлення найманої праці в умовах воєнного стану.
Важливість питання легалізації зайнятості населення знайшла розуміння серед роботодавців і найманих працівників.
Рейди-обстеження з метою недопущення використання найманої праці без укладання трудових договорів відовідно до чинного законодавства на території Смілянської міської територіальної громади будуть здійснюватись і надалі.
Задекларована праця - гарантії для найманих працівників
В умовах повномасштабної війни одним з головним чинників для перемоги є підтримка держави, яка всі свої можливості спрямовує на забезпечення Збройних Сил України. Незадекларована праця і неформальна економіка наносять невиправної шкоди обороноздатності країни. Сплата податків важлива як ніколи. Намагаючись збільшити свої прибутки деякі роботодавці уникають укладення трудових договорів і, відповідно - сплати податків. Проте головне завдання – це захист соціальних і трудових прав людей.
Через недобросовісність роботодавців, громадяни міста позбавлені можливості захистити свої соціально-трудові права, а бюджет недоотримує надходження.
Незадекларована праця – це законна оплачувана діяльність, яка повністю або частково не оформлена відповідно до вимог законодавства. Таку працю також називають неформальною, неофіційною, незареєстрованою, тіньовою, прихованою зайнятістю.
Якщо працівник погоджується працювати без трудового договору, то він не може розраховувати на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію у разі нещасного випадку.
Тільки офіційно оформлений працівник може розраховувати на всі передбачені законодавством гарантії, зокрема:
- регулярну заробітну плату, не нижчу за мінімальну;
- нормований робочий час;
- офіційну оплачувану відпустку;
- виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;
- допомогу в разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу;
- захист від необґрунтованих штрафів;
- захист від незаконного звільнення, тощо.
Шановні роботодавці, оформлювати працівників та сплачувати податки – це не просто юридичне зобов’язання, а патріотичний обов’язок, особливо в часи війни.
Звертаємо Вашу увагу, що відповідальність за використання праці одного неоформленого працівника може сягати 201 тисячу гривень.
За ці кошти можна два роки виплачувати працівнику заробітну плату на рівні мінімальної (6700 грн), сплачувати усі податки та збори і бути відповідальним роботодавцем!
Кожен, хто вважає себе українцем і громадянином нашої держави має розуміти, що задекларована праця – це шлях до вільної, незалежної, економічно сильної держави!
ДО УВАГИ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
В межах експериментального проекту Міністерства соціальної політики, що розпочався з 1 квітня цього року та триватиме до кінця 2024 року, два санаторії сфери управління Міністерства соціальної політики надаватимуть соціальні послуги деяким категоріям осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах. Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 248 від 21.03.2023р.
Йдеться про спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина», що на Дрогобиччині, та спеціалізований Миргородський санаторій «Слава».
Обидва санаторії надаватимуть найбільш затребувані соціальні послуги на безоплатній основі внутрішньо переміщеним особам:
- з числа осіб похилого віку, осіб з інвалідністю та осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої російською федерацією території України, а також населених пунктів, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій чи які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), в т.ч. під час обов’язкової евакуації
- або в яких житло зруйноване чи непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат.
Які соціальні послуги будуть надаватись:
- надання притулку (тривалістю надання послуг одній особі — не більше як 6 місяців;
- підтримане проживання;
- догляд стаціонарний;
- соціальна адаптація;
«Умовою для надання соціальних послуг є наявність довідки про взяття на облік ВПО. Для отримання соціальних послуг особа, яка їх потребує, подає заявку та необхідні документи органу соціального захисту територіальної громади за місцем перебування на обліку».
Надання послуг здійснюватиметься з дотриманням державних стандартів соціальних послуг, затверджених Мінсоцполітики, та фінансуватиметься в рамках експериментального проекту державою.
Для отримання додаткової інформації просимо звертатися до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради за адерсою: м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4, каб. № 5.
ДО УВАГИ ПРАЦІВНИКІВ ПІДПРИЄМСТВ, УСТАНОВ, ОРГАНІЗАЦІЙ та РОБОТОДАВЦІВ
Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відповідно до плану роботи на період восьмої сесії Верховної Ради України планує протягом сесії розглянути у порядку контролю питання щодо аналізу практики застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу» # 1213-IX. Аналіз буде проведено відповідно до методики пост- законодавчого контролю, що застосовується як багатьма парламенту та яку можливо адаптувати до української системи парламентського контролю. З метою збору інформації, необхідної для проведення цього аналізу та подальшого напрацювання пропозицій щодо удосконалення відповідних законодавчих положень, у Комітеті було розроблено опитувальник для працівників та роботодавців за допомогою застосунку Google Форми.
Звертаємось з проханням до працівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також роботодавців пройти опитування за посиланням на Google Форму: https://forms.gle/r8grgGeUTJJD8t7FA
Опитування буде проходити до 20 січня 2023 року включно. Контактна особа - головний консультант секретаріату Комітету Фещук Тетяна Сергіївна, тел. 255 44 66, [email protected]
УВАГА!!! ЗМІНИ В ЗАКОНОДАВСТВІ!!!!!
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2011 № 1235 внесені змін до постанов Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 № 179 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції, осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб» і від 21 червня 2017 № 432 «Про затвердження Порядку та умов забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України та постраждалих учасників Революції Гідності».
Дія Постанов поширюється як на осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб, так і на осіб, які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
Окрім цього, на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування дія цього Порядку та умов поширюється також на військовослужбовців (резервісти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовців військових прокуратур, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів військових формувань, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та членів їх сімей.
З питань надання послуг з професійної адаптації необхідно звертатись до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, за адресою: вул. М.Дорошенка, 4, каб. 5, з 8-00 до 17-00, тел. (04733) 2 47 74.
Цікаве
В рамках проєкту "СПІЛЬНО". Соціальні послуги для сімей в громаді" за підтримки представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, з 09.11.2022 по 11.11.2022, пройшов тренінг з основ ведення випадку. Фахівці управління праці та соціального захисту населення взяли участь в заході та отримані знання будуть застосовані в щоденній роботі для подальшого розвитку Смілянської громади.
До уваги підприємств, установ, організацій !
В умовах повномасштабної війни одним з головним чинників для перемоги є підтримка держави, яка всі свої можливості спрямовує на забезпечення Збройних Сил України.
Сплата податків важлива як ніколи. Кожен, хто вважає себе українцем і громадянином нашої держави має розуміти, що задекларована праця – це шлях до вільної, незалежної, економічно сильної держави!
19 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Цим Законом внесені зміни до Кодексу законів про працю, Законів «Про оплату праці», «Про відпустки» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Внесені зміни передбачають, зокрема, що у період дії воєнного стану інспектори праці можуть здійснювати інспектування роботодавців з питань:
додержання вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
законності припинення трудових договорів;
виявлення неоформлених трудових відносин.
Необхідно зазначити, що з початку війни до Держпраці надійшли тисячі звернень громадян щодо порушення їх трудових прав. Найчастіше працівники звертаються з питань оплати праці, незаконного звільнення або призупинення дії трудового договору, примусового надання відпусток без збереження заробітної плати тощо.
З метою запобігання порушенням та враховуючи зміни, які відбулися в трудовому законодавстві у період воєнного стану, працівники Держпраці проводять активну інформаційно-роз'яснювальну роботу у рамках інформаційної кампанії «Виходь на світло!», як з роботодавцями, так і з працівниками. Це і підтримка роботодавців через консультації безпосередньо на підприємствах.
Однак, не у всіх випадках роботодавці враховують поради та роз'яснення. У таких випадках інспектори мають реагувати на кожне з таких порушень.
Мета заходів – поінформувати про переваги задекларованої праці та сформувати розуміння важливості офіційного оформлення трудових відносин.
До уваги підприємств, установ, організацій !
Стартувала інформаційна кампанія «Виходь на світло!»
В умовах повномасштабної війни одним з головним чинників для перемоги є підтримка держави, яка всі свої можливості спрямовує на забезпечення Збройних Сил України.
Сплата податків важлива як ніколи. Кожен, хто вважає себе українцем і громадянином нашої держави має розуміти, що задекларована праця – це шлях до вільної, незалежної, економічно сильної держави!
Саме тому, з 1 липня Держпраця розпочала інформаційну кампанію «Виходь на світло!».
Це черговий крок до формування у суспільства розуміння важливості оформлення трудових відносин. Кампанія спрямовується на працівників і роботодавців, які продовжують працювати, але при цьому уникають належного оформлення трудових відносин та сплати податків.
Кампанія реалізується за підтримки проекту ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці».
Смілянський міський територіальний центр надання соціальних послуг:
організація роботи
Смілянський міський територіальний центр надання соціальних послуг провадить свою діяльність згідно Закону України від 17.01.2019 № 2671-VIII «Про соціальні послуги», Постанов Кабінету Міністрів України, та Наказів Міністерства соціальної політики України.
Основними напрямками діяльності територіального центру є соціальне обслуговування та надання соціальних послуг громадянам похилого віку, особам з інвалідністю (які досягли 18-річного віку), які перебувають в складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
В територіальному центрі діють такі відділення як:
відділення соціальної допомоги вдома;
відділення денного перебування.
В залежності від середньомісячного сукупного доходу громадян, відповідно до чинного законодавства, обслуговування територіальним центром можливе в залежності від середньомісячного сукупного доходу громадян:
- безкоштовно
- з встановленням диференційованої плати
- на платній основі.
Особи з інвалідністю І групи отримують послуги безкоштовно.
Відділення соціальної допомоги вдома надає соціальну послугу «Догляд вдома», що включає в себе, залежно від ступеня індивідуальних потреб, доставку продовольчих, промислових товарів та медикаментів, прибирання приміщення, допомогу в оплаті комунальних послуг, допомогу в оформленні субсидії та врегулювання питань в інших установах; допомогу в приготуванні їжі, допомогу в самообслуговуванні та інше.
У відділенні денного перебування надається послуга соціальної адаптації, працює перукарня, пункт прокату немоторизованих засобів пересування (крісла-колісні та пристрої «Стоїк»), бібліотека, проводить прийом лікар-терапевт, медична сестра та сестра медична з масажу. Також надається соціально-педагогічна послуга «Університет третього віку». Основними завданнями послуги є організація та проведення безкоштовного навчання та освітніх заходів для людей похилого віку згідно із затвердженими програмами та планами. До його складу входять три факультети:
„Здоровий спосіб життя”;
„Декоративно ужиткове мистецтво”;
„Вокал”.
За детальною інформацією щодо необхідних документів та подальшого надання соціальних послуг звертатися за телефонами 2-47-10, 2-45-10.
До уваги керівників підприємств, установ, організацій !
Державною службою України з питань праці з метою підтримки бізнесу та попередження порушень трудового законодавства, започатковано проект надання консультативної підтримки суб’єтам господарювання під час дії воєнного стану.
В межах проекту працівниками Держпраці, в межах компетенції, всім роботодавцям надається необхідна фахова консультаційна допомога з широкого спектру питань, зокрема, трудових відносин, безпеки праці, надання адміністративних послуг. Проектом охоплено всі категорії суб’єтів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території України та мають потребу в отриманні відповідної консультативної допомоги.
Форма звернення для отримання консультаційної підтримки, а також відповіді на найактуальніші питання застосування трудового законодавства, зокрема і у воєнний час, знаходяться на порталі pratsia.in.ua.
Звернутися за допомогою та отримати її у зручній формі може кожен суб’єт господарювання. Залишити заявку на отримання консультативної допомоги можна за адресою: httrs://cutt.1y/FGNFJDk.
Міжвідомча робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення
На засіданні міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці, дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати та з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, яке відбулося 25.01.2022, розглядалися питання про недопущення виплати заробітної плати працівникам меншої законодавчо-встановленого мінімального розміру, легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення та про вжиті заходи у 2021 році на підприємствах та в установах міста.
Окрім представників виконавчих органів місцевого самоврядування, територіальних органів Пенсійного фонду України, Державної податкової служби України, Фонду соціального страхування України, фахівців служби зайнятості, які є членами міжвідомчої робочої групи, за участі заступника начальника ГУ ДПС у Черкаській області Мовчана А.А., на засідання були запрошені представники суб’єкт господарювання міста, які за даними ГУ ДПС у Черкаській області, у звітному періоді 2021 року виплатили працівникам заробітну плату менше та на рівні мінімального розміру. Присутніх керівників підприємств заслухано, надано роз’яснення щодо дотримання чинного законодавства з оплати праці та правильності подання статистичних звітів.
У 2021 році членами міжвідомчої робочої групи проведено обстеження 525 об’єктів міста з метою перевірки легалізації трудових відносин з найманими працівниками та роз’яснення чинного законодавства про працю.
Згідно оперативної інформації Смілянського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області станом на 01.01.2022 року виявлено та зареєстровано 286 найманих працівників, легалізовано доходу в сумі 1757,5 тис.грн., додатково надійшло ПДФО – 316,4 тис.грн., ЄСВ – 386,7 тис.грн.
Протягом звітного періоду проведено 48 протокольних бесід з питань збільшення виплат заробітної плати, збільшено фонд оплати праці на суму 2296,0 тис.грн., додатково надійшло ПДФО – 53,3 тис.грн.
За даними Смілянського міськрайонного центру зайнятості з початку 2021 року працевлаштовано 856 осіб, з них 660 безробітних.
Результатом вжиття заходів щодо виявлення та реагування на виявлені ознаки тінізації заробітної плати є зростання фонду оплати праці, середнього розміру заробітної плати у місті та надходжень коштів до Пенсійнрго Фонду.
В 2022 році міжвідомча робоча група продовжить свою роботу в форматі здійснення обстежень суб’єктів господарювання міста на постійній основі з метою легалізації трудових відносин
До відома учасників АТО/ООС !
Про здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації в м. Сміла у 2022 році
Відповідно до Порядку використання коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 179 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції, осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 № 432 «Про затвердження Порядку організації соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції, осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб» управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації постраждалих учасників Революції Гідності та учасників АТО/ООС здійснюється прийом документів для направлення на навчання до закладів освіти.
Професійна адаптація організовується і здійснюється за рахунок коштів державного бюджету суб’єктами освітньої діяльності, що мають право в установленому законодавством порядку на здійснення адаптації (мають ліцензії про право надання освітніх послуг).
Професійна адаптація осіб за робітничими професіями здійснюється шляхом професійної орієнтації, первинної професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації з урахуванням їх навичок, умінь та побажань.
Професійна адаптація осіб з вищою освітою здійснюється шляхом отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня, підвищення кваліфікації, спеціалізації.
За додатковою інформацією звертатися до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради за адресою: м.Сміла, вул. Михайла Дорошенка, буд. 4., тел. 2-47-74.
Перелік закладів освіти з професійного навчання, які розташовані на території Черкаської області
1. Смілянський промислово-економічний коледж Черкаського державного технологічного університету
20700, Черкаська область, м.Сміла, вул. Кармелюка, 80 А
2. Смілянський технологічний фаховий коледж Національного університету харчових технологій
20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. родини Бобринських, 123
3. Державний навчальний заклад «Смілянський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»
20700, Черкаська обл., м. Сміла, вул., Мазура, 26
4. Смілянська автомобільна школа ТСОУ
20700, Черкаська обл., м. Сміла, вул., С.Морочковського, 1
5. Черкаський державний бізнес-коледж
18028, м. Черкаси, вул. В’ячеслава Чорновола, 243
6. ТОВ "Навчальний центр "Інформаційне забезпечення бізнесу"
20300, м. Умань, Черкаська обл., вул. Мазепи, 1
7. Комунальне підприємство «Черкасиелектротранс» Черкаської міської ради»
18028, м.Черкаси, проспект Хіміків, № 82
8. Вищий навчальний заклад «Східноєвропейський університет економіки і менеджменту»(у формі Товариства з обмеженою відповідальністю)
18036, м.Черкаси, вул. Нечуя-Левицького, б. 16
9. Уманський міжшкільний навчально-виробничий комбінат
20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Небесної сотні, 27
10. Державний професійно-технічний навчальний заклад «Черкаський навчальний центр Міністерства аграрної політики та продовольства України»
19700, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Обухова, 48 б
11. ТОВ «Навчальний заклад «Черкаський навчально-курсовий комбінат»
18000, м.Черкаси, вул.Сергія Амброса,100
12. Державний професійно-технічний навчальний заклад «Черкаський навчальний центр Міністерства аграрної політики та продовольства України»
19700,Черкаська обл., м.Золотоноша, вул. Обухова, 48 б
13. Державний заклад професійної (професійно-технічної) освіти «Черкаське вище професійне училище легкої промисловості»
18034, м. Черкаси, вул. Смаглія, 6
14. Черкаський художньо-технічний коледж
18029,м Черкаси, вул. Сумгаїтська,13
15. ДНЗ "Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів"
Черкаська обл., м. Звенигородка, вул. О. Кошиця, 38
16. ДНЗ "Черкаське вище професійне училище"
м.Черкаси, вул. Подолінського, 20
17. ДНЗ «Канівське вище професійне училище»
19001, Черкаська обл., м. Канів, вул. Енергетиків, 143
18. ДНЗ «Монастирищенський професійний ліцей»
19100, Черкаська обл., м. Монастирище, вул. Соборна, 129
19. ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій»
18018, м. Черкаси, вул. В.Чорновола, 168
20. Жашківський аграрно-технологічний професійний ліцей
19200, м.Жашків, вул. Перемоги, 38
21. Багатопрофільний регіональний центр професійної освіти у Черкаській області
20540, Черкаська область, Катеринопільський район, с.Мокра Калигірка, вул. Шкільна, 21
ДО УВАГИ КЕРІВНИКІВ ПІДПРИЄМСТВ!
На виконання доручення Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля від 31.08.2021 №38421/1/1-21 Міністерством економіки України спільно з Державною службою України з питань праці створено інформаційну платформу для оперативного інформування про стан заборгованості із заробітної плати, яка виникла на звітну дату.
З метою прийняття оперативних рішень щодо вирішення проблеми заборгованості із заробітної плати просимо керівників підприємств, що належать до сфери управління виконавчого комітету Смілянської міської ради, забезпечити регулярне подання інформації на Порталі електронних сервісів Мінекономіки.
Ознайомитися з Інструкцією щодо подання інформації про заборгованість із заробітної плати можна на Порталі електронних сервісів Мінекономіки (https://my.gov.ua/).
ВАЖЛИВО! ЦІКАВО!
У важких життєвих обставинах складно зорієнтуватися та знайти свій шлях, зробити перший крок для руху в сторону якісних змін і перетворень. Але поруч так багато людей, які змогли знайти в собі внутрішні сили та мають неймовірний життєвий досвід, яким готові поділитися. На меті створити платформу, де були би зібрані найкращі соціальні ініціативи та проекти.
На виконання Плану заходів на 2021 і 2022 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.08.2021
№ 883-р, Міністерство соціальної політики оголошує проведення конкурсу на кращий соціальний проект / ініціативу.
Метою даного проекту є виявлення найкращих ініціатив та успішних кейсів, реалізованих в громадах на території України фізичними особами, громадськими та релігійними організаціями, впровадження кращих практик врядування на державному рівні й на місцях через принципи прозорості, справедливості, рівності, гласності, верховенства права та прав людини.
Запрошуємо до участі шляхом заповнення відповідних аплікаційних форм (додається) та до 7 лютого 2022 року надсилання їх на адресу [email protected].
За результатами поданих даних буде створено єдиний портал ініціатив, успішних кейсів, сформовано базу партнерів та громадських діячів, а також визначено та відзначено громаду з найкращими практиками врядування в соціальній сфері.
Заявка на участь
в конкурсі проєктних ініціатив Міністерства соціальної політики
“Будуємо країну без бар’єрів разом”
ПІБ учасника:
Місце роботи, посада:
Назва установи/організації
Контакний номер телефону
КАТЕГОРІЯ (залишити необхідне):
- освіта в соціальній сфері;
- медичне забезпечення соціальних категорій населення;
- ІТ сервіси для поліпшення надання соціальної послуги;
- культура/мистецтво для реалізації соціальних потреб громадян;
- правове забезпечення;
- соціальне (соціальновідповідальне) підприємництво;
- державне врядування (найкраща практика органу місцевого
самоврядування для забезпечення осіб з інвалідністю, постраждалих від
домашнього насильства, одиноких, літніх людей послугами);
- реабілітація / оздоровлення;
- спорт;
- наукові розробки та дослідження, корисні моделі.
Назва ініціативи/проекту:
Проєкт/ініціатива реалізована (так/ні):
Опис:
Мета:
Вплив ініціативи на розвиток соціального середовища:
Заповнену форму надсилати за адресою:
Відділ з питань праці та надання соціальних послуг
Начальник відділу - Лісова Наталія Петрівна
тел. (04733) 2-47-74, І поверх, каб. № 10
Головний спеціаліст з питань соціального захисту громадян, якi постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи –
Ярославцева Наталія Анатоліївна
IІ поверх, каб. № 26
Головний спеціаліст з питань з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена –
Настіч Лілія Анатоліївна
тел. (04733) 2-47-74, І поверх, каб. № 5
Головний спеціаліст з питань організації, оплати праці, легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення –
Шмонова Наталія Георгіївна
тел. (04733) 2-47-74, І поверх, каб. № 5
Головний спеціаліст з питань надання соціальних послуг –
Усенко Юрій Володимирович
тел. (04733) 2-47-74, І поверх, каб. № 5
Основні завдання:
реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і охорони праці, належних умов праці, зайнятості населення, соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції та постраждалих учасників Революції Гідності, соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з питань опіки та піклування над повнолітніми дієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена та надання соціальних послуг.
Інформаційні картки
Опубліковано Наталія Лісова пт, 28/01/2022 - 12:20
Інформаційні картки
s_zaxist:
Соціальні послуги, опіка, трудові відносини, ВПО
Файл:
ik_dozvil_pikluvalnyku_pravochyn_uklad._dog._notarialnyh.pdf
ik_dozvil_pikluvalnyku_pravochyn_pysmovi_zobovyaz.pdf
ik_dozvil_pikluvalnyku_pravochyn_vidmova_maynovyh_prav.pdf
ik_dozvil_pikluvalnyku_pravochyn_uklad._dog._cinne_mayno.pdf
ik_dozvil_opikunu_prachyn_vydannya_pysm_zobovyazan.pdf
ik_dozvil_opikunu_pravochyn_uprav._neruh._mayno.pdf
ik_dozvil_opikunu_pravochyn_uklad._dog._cinne_mayno.pdf
ik_dozvil_opikunu_pravochyn_uklad._dog._natarialnyh.pdf
ik_dozvil_opikunu_pravochyn_peredannya_neruh._mayna_v_upr._inshiy_osobi.pdf
ik_dozvil_opikunu_pravochyn_vidmova_vid_mayn._prav.pdf
ik_vydacha_podannya_na_opiku.pdf
Інформацій картки
Опубліковано Наталія Лісова пт, 28/01/2022 - 12:08
Інформацій картки
s_zaxist:
Соціальні послуги, опіка, трудові відносини, ВПО
Файл:
ik_status_posvidchennya_chaes.pdf
ik_odnoraz._kompens._simyam_chaes.pdf
ik_odnoraz._kompens._batkam_chaes.pdf
ik_odnoraz_kompens._druzhynam_chaes.pdf
ik_kompens._harchuvannya_chaes.pdf
ik_kompens._ta_dopomoga_yadershchyky_chaes.pdf
ik_kompens._zamist_san.-kur._chaes.pdf
ВАЖЛИВО
Опубліковано Наталія Лісова пт, 12/11/2021 - 18:22
Застосування трудового законодавства під час карантинних заходів, зумовлених пандемією СOVID-19.
Запровадження обов’язкової вакцинації проти COVID-19 є однією з найбільш обговорюваних тем, яка викликає багато питань, насамперед у сфері трудового права.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.
Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від 04 жовтня 2021 р. № 2153, зареєстрованим в Мін’юсті 07 жовтня 2021 р. за № 1306/36928, затвердило Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19. Наказом № 2153 передбачено обов’язкову вакцинацію з 08.11.2021 для працівників ЦОВВ, місцевих адміністрацій, закладів освіти та наукових установ.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01 листопада 2021 р. № 2393, зареєстрованим в Мін’юсті 08 листопада 2021 р. за № 1452/37074, затверджено зміни до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням та передбачено, що 09.12.2021 щеплення проти COVID-19 обов’язкове й для інших підприємств, установ, організацій.
Чи зобов’язані вакцинуватися ваші працівники зможете перевірити за таблицею.
Підприємства, установи, організації, працівники яких підлягають обов’язковому щепленню від COVID-19. |
Дата, з якої щеплення від ковіду є обов’язковим |
Центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи |
08.11.2021 |
Місцеві держадміністрації та їх структурнії підрозділи |
08.11.2021 |
Заклади вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальні, дошкільної, позашкільної освіти, заклади спеціалізованої освіти та наукові установи незалежно від типу та форми власності. |
08.11.2021 |
Підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади |
09.12.2021 |
Установи і заклади, що надають соціальні послуги, заклади соціального захисту для дітей, реабілітаційні заклади |
09.12.2021 |
Підприємства, установи та організації, включені до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 року № 83 |
09.12.2021 |
Враховуючи зазначене, вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою для працівників роботодавців, які визначені Переліком.
У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт шляхом видання роботодавцем наказу (розпорядження). Підстави для звільнення таких працівників відсутні.
При цьому працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 р. № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2019 р. № 2070), не підлягають обов’язковій вакцинації.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не виконує роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством.
При цьому період такого відсторонення від роботи не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні відпустки.
Відсторонення працівника від роботи є тимчасовим увільненням працівника від виконання ним трудових обов’язків, передбачених умовами трудового договору.
З урахуванням норм наказу Міністерства охорони здоров’я України 04 жовтня 2021 року № 2153, фактом, який зумовлює закінчення строку відсторонення працівника від роботи є:
закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;
отримання працівником обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На період відсторонення основного працівника на його посаду може бути прийнято за строковим трудовим договором іншого працівника, який отримав обов’язкове профілактичне щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Працівник, який уклав строковий трудовий договір, після закінчення строку відсторонення основного працівника підлягає звільненню.
Також, варто зазначити, що відповідно до ч . 1 ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
s_zaxist:
До уваги мешканців міста
Опубліковано Наталія Лісова пн, 25/10/2021 - 15:28
Для отримання путівки на влаштування до будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, геріатричного пансіонату, пансіонату для ветеранів війни і праці, психоневрологічного інтернату, дитячого будинку-інтернату або молодіжного відділення дитячого будинку-інтернату необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради або до Центру надання адміністративних послуг.
За додатковою інформацією звертатися до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради за адресою: м.Сміла, вул. М.Дорошенка, буд.4., каб. № 5,10, тел. 2-47-74, 2-44-87.
s_zaxist:
До уваги громадян, що потребують надання соціальних послуг.
Опубліковано Наталія Лісова пн, 25/10/2021 - 15:27
В місті Сміла соціальні послуги надаються структурними підрозділами системи соціального захисту населення.
Територіальний центр надання соціальних послуг надає такі соціальні послуги:
догляд вдома;
соціальна адаптація.
Територіальний центр забезпечує здійснення своїми структурними підрозділами надання соціальних послуг:
громадянам похилого віку, інвалідам, хворим (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнані такими в порядку, затвердженому МОЗ;
громадянам, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей нижчий ніж прожитковий мінімум для сім’ї.
Відділення соціальної допомоги вдома територіального центру утворено для надання соціальних послуг за місцем проживання громадянам, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з частковою втратою рухової активності (мають III, IV і V групу рухової активності) та потребують сторонньої допомоги, надання соціальних послуг в домашніх умовах згідно з медичним висновком, а саме:
громадянам похилого віку;
інвалідам (які досягли 18-річного віку), крім інвалідів унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які отримують соціальну допомогу на постійний сторонній догляд, побутове та спеціальне медичне обслуговування відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”;
хворим (з числа одиноких осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці).
Відділення не здійснює надання соціальних послуг громадян, які потребують цілодобового стороннього догляду.
Відділення денного перебування територіального центру утворено для надання соціальних послуг громадянам похилого віку, інвалідів (які досягли 18-річного віку), що частково втратили здатність до самообслуговування на день.
Відділення обслуговує громадян, які мають часткове порушення рухової активності, частково не здатні до самообслуговування та не мають медичних протипоказань для перебування в колективі та потребують соціально-побутової і психологічної адаптації, надання соціальних послуг з метою усунення обмежень життєдіяльності, запобігання виникненню та розвитку можливих захворювань особи, підтримки її здоров’я, соціальної незалежності, відновлення знань, вмінь та навичок з орієнтування в домашніх умовах, ведення домашнього господарства, самообслуговування, поведінки у суспільстві, сприяння розвитку різнобічних інтересів і потреб осіб, організації дозвілля і відпочинку.
Відділення денного перебування надає такі послуги:
соціальна адаптація;
перукарські послуги.
У центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Барвінок» діти з обмеженими можливостями здоров'я проходять соціальну реабілітацію, психолого-педагогічну корекцію, фізичну реабілітацію (масаж, ЛФК), отримують медичний супровід, професійну орієнтацію. Кожна сім'я, яка звертається по допомогу, отримує всі необхідні реабілітаційні, медичні, оздоровчі послуги відповідно до проведеного тестування та можливостей дитини на основі складеного індивідуального плану.
Смілянський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відповідно до покладених на нього завдань здійснює заходи щодо:
виявлення та обліку сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги;
соціальної та/або психологічної підтримки учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, організації надання їм допомоги з урахуванням визначених потреб;
соціальної та психологічної адаптації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа з метою підготовки до самостійного життя;
соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
інформування населення про соціальні послуги, які надаються відповідно до законодавства;
проводить оцінку потреб сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, у тому числі сімей учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, визначає види соціальних послуг та методи соціальної роботи;
надає соціальні послуги сім’ям, дітям та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, у тому числі особам, які постраждали від насильства в сім’ї та торгівлі людьми та у разі потреби здійснює їх соціальний супровід;
за повідомленням установ виконання покарань здійснює соціальний патронаж осіб, які відбували покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;
впроваджує нові соціальні технології, спрямовані на недопущення, мінімізацію чи подолання складних життєвих обставин.
s_zaxist:
ОХОРОНА ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Опубліковано Наталія Лісова пт, 27/08/2021 - 12:57
Законодавство України покладає на всіх роботодавців обов'язок щодо забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці.
Згідно зі ст. 15 Закону «Про охорону праці» служба охорони праці обов'язково повинна бути створена на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб у відповідності з Типовим положенням про службу охорони праці, затвердженому наказом Держкомітету з нагляду за охороною праці від 15.11.2004 р. № 255. На підставі цього документа також має бути розроблено Положення про службу охорони праці цього підприємства, визначено структуру такої служби, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників. Крім того, повинні бути затверджені посадові інструкції посадових осіб служби, що визначають їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій.
На підприємствах з кількістю працівників менше 50 чоловік функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва (суміщення) особи, які мають відповідну підготовку. А на підприємствах з кількістю працівників менше 20 для виконання функцій служби охорони праці можуть на договірних засадах залучатися сторонні фахівці, які мають не менше трьох років виробничого стажу і пройшли навчання з охорони праці.
Роботодавцю необхідно розробити та затвердити на підприємстві положення, інструкції та інші акти з охорони праці, передбачені ст. 13 Закону «Про охорону праці». Вони повинні встановлювати правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках і робочих місцях. Інструкції та інша документація з охорони праці розробляються на підставі положень законодавства з охорони праці, типових інструкцій та технологічної документації підприємства з урахуванням виду діяльності підприємства і конкретних умов праці на ньому
Перед початком роботи нового працівника роботодавець згідно зі ст. 29 КЗпП зобов'язаний проінформувати його під розписку про умови праці, наявні на його робочому місці. У тому числі, про всі небезпечні чи шкідливі виробничі фактори, які ще не усунуто, та про можливі наслідки їх впливу на здоров'я працівника, а також про можливі пільги та компенсації за роботу в таких умовах. Тільки після цього працівники допускаються до самостійної роботи. Вступний інструктаж проводить спеціаліст з охорони праці, а первинний - безпосередній керівник працівника. Надалі з працівниками повинні проводитися повторні інструктажі (раз на квартал або раз на півріччя), позапланові (при зміні правил охорони праці, зміни в обладнанні або при порушенні працівником правил охорони праці) та цільові інструктажі (зокрема, при разових роботах, не пов'язаних зі спеціальністю). Інформація про проведення інструктажів має вноситися до відповідного журналу, завірені підписом як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував.
Керівники підприємств з кількістю працівників понад 1000 осіб, керівники та спеціалісти служби з питань охорони праці та члени комісії з питань охорони праці таких підприємств повинні раз на три роки проходити навчання в Головному науково-методичному центрі Держгірпромнагляду.
Керівники підприємств з кількістю працівників менше 1000 чоловік, керівники та спеціалісти служби з питань охорони праці та члени комісії з питань охорони праці таких підприємств повинні проходити навчання з питань охорони праці у галузевих навчальних центрах або в навчальних закладах та установах, які проводять таке навчання. Там же навчання проходять посадові особи малих підприємств.
Детальніше про порядок проходження навчання та перевірки знань з питань охорони праці та видачі посвідчень можна ознайомитись в Черкаському навчальному комбінаті, філіал якого знаходиться в м.Сміла (контактний телефон 0964801322).
За порушення законодавства про охорону праці посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, та фізособи-підприємці несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, кримінальну відповідальності (ст. 44 Закону про охорону праці).
Наголошуємо роботодавцям про необхідність проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози життю і здоров'ю найманих працівників.
s_zaxist:
До відома учасників АТО/ООС !
Опубліковано Наталія Лісова пт, 23/07/2021 - 16:25
s_zaxist:
Соціальні послуги, опіка, трудові відносини, ВПО
Файл:
Інформаційні картки з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена
Опубліковано Наталія Лісова пт, 09/07/2021 - 15:32
s_zaxist:
Соціальні послуги, опіка, трудові відносини, ВПО
Файл:
Про організацію надання соціальних послуг в м. Сміла у 2021 році
Опубліковано Наталія Лісова вт, 06/07/2021 - 16:06
Відповідно до Закону України від 17.01.2019 року
№ 2671-VIII «Про соціальні послуги» та Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року «Про організацію надання соціальних послуг» з початку 2021 року спеціалістами управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради прийнято до розгляду, опрацювання та прийняття рішень про надання соціальних послуг більше 80 заяв від громадян міста, що потрапили в складні життєві обставини та потребують отримання соціальних послуг. Оформлено на обслуговування до Смілянського міського територіального центру (соціальна послуга – догляд вдома) 25 громадян. Проведено верифікацію умов обслуговування 75 громадян міста, що знаходяться на обслуговуванні Смілянського міського територіального центру, оформлено на постійне місце проживання до будинків-інтернатів 17 громадян.
Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради для прийняття рішень про надання або відмову у наданні соціальних послуг проводиться прийом документів від громадян, що потрапили в складні життєві обставини (похилий вік, часткова або повна втрата рухової активності, пам’яті, невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування, психічні та поведінкові розлади, інвалідність, бездомність, тощо).
Відповідно до статті 28 Закону України «Про соціальні послуги» соціальні послуги надаються отримувачам:
1) за рахунок бюджетних коштів;
2) з установленням диференційованої плати залежно від доходу отримувача соціальних послуг;
3) за рахунок отримувача соціальних послуг або третіх осіб.
Надавачі соціальних послуг державного та комунального секторів надають соціальні послуги:
за рахунок бюджетних коштів:
а) незалежно від доходу отримувача соціальних послуг:
особам, які постраждали від торгівлі людьми і отримують соціальну допомогу відповідно до законодавства у сфері протидії торгівлі людьми, особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, дітям з інвалідністю, особам з інвалідністю I групи, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа віком до 23 років, сім’ям опікунів, піклувальників, прийомним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу, сім’ям патронатних вихователів;
б) отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких становить менше двох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб.
З установленням диференційованої плати в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, надаються соціальні послуги отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує два прожиткові мінімуми, але не перевищує чотири прожиткові мінімуми для відповідної категорії осіб.
За рахунок отримувача соціальних послуг або третіх осіб надаються соціальні послуги:
1) отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує чотири прожиткові мінімуми для відповідної категорії осіб;
2) понад обсяги, визначені державним стандартом соціальних послуг.
Середньомісячний сукупний дохід отримувача соціальних послуг для визначення права на отримання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів або з установленням диференційованої плати визначається за попередні шість місяців, що передують місяцю звернення за наданням соціальних послуг, та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу його сім’ї на кількість членів сім’ї, які включаються до її складу.
Розмір плати за соціальні послуги визначає надавач соціальних послуг залежно від змісту та обсягу послуг, що надаються. Порядок регулювання тарифів на соціальні послуги затверджується Кабінетом Міністрів України.
За додатковою інформацією звертатися до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради за адресою: м.Сміла, вул. Михайла Дорошенка, буд.4., тел. 2-47-74.
s_zaxist:
Про організацію надання соціальних послуг в м. Сміла у 2021 році
Опубліковано Наталія Лісова вт, 06/07/2021 - 15:59
s_zaxist:
Соціальні послуги, опіка, трудові відносини, ВПО
Файл:
ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА З ОХОРОНИ ПРАЦІ при укладанні трудового договору про дистанційну та надомну роботу
Опубліковано Admin чт, 11/03/2021 - 09:06
27 лютого 2021 року набрав чинності Закон України від 04.02.2021
№ 1213–ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу».
Законом передбачено вдосконалення правових відносин у сфері регулювання дистанційної та надомної роботи.
Законом внесено зміни до Кодексу законів про працю України та Закону України «Про охорону праці».
Згідно чинного законодавства з охорони праці на всіх підприємствах, в установах, організаціях повинні створюватися безпечні і нешкідливі умови праці.
Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган, крім випадків укладення між працівником та власником або уповноваженим ним органом трудового договору про дистанційну роботу.
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.
Власник або уповноважений ним орган не вправі вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпеку для життя працівника, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Працівник має право відмовитися від виконання дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, що становить небезпеку для життя чи здоров’я такого працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.
На власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної безпеки.
Законом передбачено, що при укладенні трудового договору про дистанційну роботу, про надомну роботу на роботодавця покладається обов’язок систематичного проведення інструктажу (навчання) працівника з питань охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем.
Такий інструктаж (навчання) може проводитися дистанційно, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема шляхом відеозв’язку. У такому разі підтвердженням проведення інструктажу (навчання) вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.
При укладенні трудового договору про дистанційну роботу власник або уповноважений ним орган повинен ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором, а також надати працівникові рекомендації щодо роботи з обладнанням та засобами, які власник або уповноважений ним орган надає працівнику для виконання певного обсягу робіт. Ознайомлення може відбуватися у формі дистанційного інструктажу або шляхом проведення навчання безпечним методам роботи на конкретному технічному засобі. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися додаткові умови щодо безпеки праці.
При виконанні роботи за трудовим договором про дистанційну роботу, про надомну роботу працівник самостійно визначає своє робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому, а роботодавець несе відповідальність за безпечність і належний технічний стан обладнання та засобів виробництва, що передаються працівнику для виконання дистанційної або надомної роботи.
s_zaxist:
Охорона праці під час робіт у зимовий період
Опубліковано Admin чт, 18/02/2021 - 10:30
У зимовий період під час виконання робіт на працівників можуть впливати несприятливі погодні умови: знижена температура повітря, підвищена вологість (дощ, сніг, хуртовина), сильний вітер тощо. При мінусових температурах погіршуються умови руху, керування та проведення технічного обслуговування засобів виробництва. Від впливу погодних умов залежать окремі види діяльності працівників, зокрема: роботи на відкритих майданчиках, у приміщеннях, які не обігріваються, робота, що має пересувний характер, робота, пов’язана з охороною об’єктів тощо.
Згідно статті 8 розділу ІІ та статті 13 розділу ІІІ Закону України від 14.10.1992 № 2695-XII «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Зокрема, створити безпечні умови праці під час холодів для працівників, які працюють або перебувають на відкритому повітрі - особливо при роботі на відкритих майданчиках чи у приміщеннях, які не обігріваються, на транспортних засобах, при пересуванні до об’єкта (між об’єктами) та під час здійснення охорони об’єктів та на яких впливають такі негативні погодні умови як: хуртовина, знижена температура, вітер, дощ, сніг тощо.
Роботодавець зобов’язаний обладнувати приміщення для обігрівання та відпочинку працівників, уникати виробничого травмування внаслідок порушення вимог нормативно-правових актів та інструкцій з охорони праці і пожежної безпеки, а також, особистої безпеки працівників (лист Державної служби України з питань праці від 24.06.2019 № 5201/3/4.5-ДП-19).
Необхідно пам’ятати, що важливим заходом запобігання травматизму у зимовий період є проведення на підприємствах позачергових інструктажів для працівників щодо безпечного поводження під час пересування в складних погодних умовах, а водіям транспортних засобів — інструктажів із безпеки дорожнього руху.
Згідно статті 168 Кодексу законів про працю України працівникам, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час. Власник або уповноважений ним орган, зобов'язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.
Обов’язок керівника — забезпечити працівників теплим спецодягом, засобами зв’язку, освітлювальними й обігрівальними приладами тощо.
Отже, з метою запобігання нещасним випадкам та аваріям, у зимовий період необхідно вживати заходів, спрямованих на запобігання виробничому травматизму в ускладнених погодних умовах.
Заступник начальника Наталія ЛІСОВА
s_zaxist:
САМОІЗОЛЯЦІЯ: ДІЇ РОБОТОДАВЦЯ ТА ПРАЦІВНИКА
Опубліковано Admin ср, 30/09/2020 - 10:28
Згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13 квітня 2020 року №555-IX, самоізоляція - перебування особи, стосовно якої є обґрунтовані підстави щодо ризику інфікування або поширення нею інфекційної хвороби, у визначеному нею місці (приміщенні) з метою дотримання протиепідемічних заходів на основі зобов’язання особи.
Усі особи, які підлягать самоізоляції визначені у п. 3 Порядку проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. №211, із змінами внесеним Постановою КМУ від 22 квітня 2020 р. №291.
Отже, працівник, який контактував з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування або є особою, щодо яких є підозра на інфікування, або особою, які хворіють на COVID-19 в легкій формі та не потребують госпіталізації, підлягає самоізоляції.
При зверненні працівника до роботодавця із заявою про самоізоляцію за підставами, визначеними у п. 3 Порядку проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, роботодавець повинен оформити його відсутність наказом (розпорядженням) про відсторонення такого працівника від роботи.
Строк самоізоляції становить 14 днів. Самоізоляція передусім означає, що особа впродовж щонайменше 14 днів уникає будь-яких контактів з іншими людьми, щоб зменшити ризик зараження. Неприпустимі контакти віч-на-віч ближче ніж 1,5 метри та довше 15 хвилин. Єдиний виняток – звернення по медичну допомогу. При будь-яких симптомах хвороби людина має зателефонувати своєму сімейному лікареві і дотримувати подальших рекомендацій.
Працівники на самоізоляції повинні звернутися за оформленням листків непрацездатності. Особливий порядок видачі листків непрацездатності під час карантину передбачено розділом 5 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.
Відповідно до розділу 5 Інструкції право на отримання та оплату листків з тимчасової непрацездатності мають працівники, за наявності таких умов:
- робота працівника пов'язана з обслуговуванням населення (до числа таких осіб, безперечно, належать і офіціанти, продавці, касири, крім того, це можуть бути лікарі, викладачі, вчителі, працівники соцслужб, кондуктори, контролери громадського транспорту, кур'єри тощо);
- працівника відсторонено від роботи у зв'язку з тим, що він перебував у контакті з інфекційним хворим або є бактеріоносієм (з огляду на ризик зараження людей під час виконання своїх робочих обов'язків);
- немає можливості тимчасово перевести людину за її згодою на іншу роботу, не пов'язану з ризиком поширення інфекційних хвороб.
Для отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності від Фонду застрахована особа має передати отриманий листок непрацездатності роботодавцю.
Натомість розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності не залежить від страхового стажу і виплачується особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, в розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) (ч. 2 ст. 24 Закону № 1105).
Начальник управління Микола ПРОКОФ’ЄВ
s_zaxist:
Контроль за оформленням трудових відносин із працівниками.
Опубліковано Admin пт, 04/09/2020 - 11:13
До уваги роботодавців!
Державна служба України з питань праці інформує, що з 1 вересня поточного року посилюється контроль за оформленням трудових відносин із працівниками.
На виконання доручення Уряду розпочинається інспекційна кампанія з проведення контрольних заходів з питань виявлення неоформлених працівників за участю та сприяння Державної податкової служби, Пенсійного фонду, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування, Нацполіції.
У першу чергу заходи контролю буде проведено у тих роботодавців, які мають високі ризики використання найманої праці без укладення трудових договорів. Виявлення таких роботодавців здійснюється шляхом аналізу інформації, наявної у різних органів державної влади та місцевого самоврядування.
Чинне законодавство передбачає кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність за порушення законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.
s_zaxist:
Позапланові заходи державного нагляду, що були погоджені Держпраці України
Опубліковано Admin ср, 24/06/2020 - 13:42
Увага! Для роботодавців!
На виконання доручення Прем'єр-міністра України та окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці інспектори праці проводитимуть позапланові заходи державного нагляду, що були погоджені Держпраці України.
Контрольна діяльність з питань дотримання вимог трудового законодавства здійснюватиметься із метою забезпечення організації роботи щодо належного, об'єктивного розгляду звернень громадян, враховуючи вимоги постанови КМУ від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів».
Інспекційні відвідування здійснюватимуться також на підставі звернень громадян, які надійшли під час карантину та потребують перевірки викладених у них фактів у порядку черговості надходжень звернень громадян, починаючи з дня оголошення карантину. Перевірятиметься додержання законодавства про працю при нарахуванні та виплаті заробітної плати медичним й іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, своєчасність подання повідомлень про встановлені факти інфікування медичних працівників гострою респіраторною хворобою COVID-19.
21 травня на засіданні Уряду прийнято постанову №383, яка визначає єдиний механізм оцінювання ризиків від провадження господарської діяльності та механізм проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці. Йдеться про такі сфери діяльності як охорона праці, промислова безпека, гігієна праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праця, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду. Реалізація постанови сприятиме забезпеченню єдиного підходу до планування перевірок, поліпшенню якості нагляду, зменшенню кількості планових заходів Держпраці з урахуванням трьох ступенів ризику діяльності суб'єктів господарювання, забезпеченню прозорості діяльності посадових осіб Держпраці та прийнятих ними рішень за наслідками перевірок.
Дізнатися потрапила ваша компанія в графіки планових перевірок державних органів нагляду і контролю можна також за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН.
Начальник управління М.ПРОКОФ’ЄВ
s_zaxist:
Про атестацію робочих місць за умовами праці
Опубліковано Admin чт, 04/06/2020 - 09:13
З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» законодавством врегульовано відносини між власником або уповноваженим ним органом і працівниками щодо реалізації прав на пільги і компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Результати атестації за умовами праці є основою для вирішення питань з надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», інших пільг та компенсацій, а також розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів щодо поліпшення умов праці.
Відповідно до чинного законодавства, атестація робочих місць має проводитися не рідше, ніж один раз на п’ять років. Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці на підприємстві, якщо технологічні процеси, використовуване обладнання та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть негативним чином впливати на стан здоров’я працівників, а також їхніх нащадків (навіть у майбутньому).
Потреба у проведенні позачергової атестації робочих місць виникає за таких умов:
- реконструкція виробничого об’єкта;
- модернізація виробничого обладнання;
- зміна технологічного процесу, у т. ч. при поліпшенні умов праці у зв’язку з впровадженням нової техніки, технологій, застосування нових видів сировини і матеріалів;
- створення нових робочих місць;
- внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»
- внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 163 «Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня»;
- внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.2003 № 679 «Про нову редакцію додатків 1 і 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1290» тощо.
Звертаємо увагу, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення позачергової або чергової атестації покладається на керівника підприємства.
Якщо права працівника порушуються, працівник має право звернутися до комісії по трудових спорах або оскаржити дії чи бездіяльність керівництва підприємства, установи у судовому порядку.
Заступник начальника Н.ЛІСОВА
s_zaxist:
Нові вимоги при використанні працівниками засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) на робочому місці
Опубліковано Admin ср, 03/06/2020 - 13:55
Працівники різних галузей промисловості певною мірою стикаються з небезпечними і шкідливими умовами праці. А захист працівника від дії таких умов під час трудового процесу є одним з обов’язків роботодавця. Найбільш доступний і досить дієвий спосіб захисту полягає в наданні робітникам спеціального одягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту.
Міністерство соціальної політики України наказом від 29.11.2018 № 1804 затвердило нові Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (далі — Вимоги № 1804). Документ набрав чинності 15.01.2019, замінивши Положення № 53 (втратив чинність наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 № 53 «Про затвердження Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту»).
Новий затверджений документ встановлює загальні вимоги до засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), що їх працівники використовують під час трудового процесу, і поширюються на суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми. Отже, знати про такі новації мають усі без винятку роботодавці з числа суб’єктів господарювання, чиї працівники мають під час роботи застосовувати ЗІЗ.
Базові правила стосовно ЗІЗ встановлено в ст.163 КЗпП та ст.8 Закону України «Про охорону праці». Згідно з ними, на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам безоплатно мають бути видані за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші ЗІЗ. Окрім того, такими засобами мають бути забезпечені працівники, які залучаються до разових робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором. На роботодавця покладено обов’язок забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання ЗІЗ відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.
Своєю чергою, в п.5 та п.6 розділу І Вимог № 1804 уточнено, що ЗІЗ слід використовувати у разі неможливості уникнути або достатньою мірою обмежити ризики для життя та здоров’я працівників технічними засобами колективного захисту або заходами, методами чи правилами організації роботи. Безпосередньо ЗІЗ можуть бути використані тільки за призначенням згідно з інструкціями щодо експлуатації, які мають бути зрозумілими для працівників.
Порівняно з Положенням № 53, у Вимогах № 1804 по новому сформульовано обов’язки роботодавців з відповідних питань, хоча загальні тенденції збереглися.
Отже, передусім роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання (забезпечення працездатності та належного гігієнічного стану) ЗІЗ. Засоби індивідуального захисту мають відповідати вимогам Техрегламенту № 761 (Технічний регламент засобів індивідуального захисту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008
№ 761) та стандартам стосовно конструкції і виготовлення. Окрім того, згідно з Вимогами № 1804 ЗІЗ мають:
- відповідати рівню наявних ризиків для життя та здоров’я працівників та не призводити до будь-якого збільшення цих ризиків;
- відповідати умовам, наявним на робочому місці;
- підходити користувачеві після необхідного регулювання.
Заступник начальника Н.ЛІСОВА
s_zaxist: